Jak dbać o ubrania, aby były jak nowe?
Z roku na rok coraz bardziej świadomie podchodzę do kwestii kupowania ubrań. Rzadziej kupuję, częściej stawiam na wysoką jakość. Buduję swoją kapsułową szafę z rzeczami klasycznymi i ponadczasowymi. Uniwersalny charakter pozwala na ich dowolne miksowanie między zestawami. W ten sposób – mając stosunkowo niewielką ilość ubrań – mogę tworzyć wiele stylizacji idealnych zarówno na co dzień, jak i na specjalne wyjścia.
Jestem wielką fanką kolorów i garniturów, więc jedną szafę zajmują wyłącznie moje kolorowe garnitury. Gdy zakocham się w danym ubraniu, potrafię nosić je co 2-3 dni. Nic na to nie poradzę – w uczuciach jestem wyjątkowo stała! Dodam, że mam w szafie sporo swoich odzieżowych ulubieńców i pękłoby mi serce, jeśli musiałabym się ich pozbyć, gdyby zniszczyły się podczas noszenia czy prania. Dzisiaj zdradzę Wam, co robię, by moje ubrania zawsze wyglądały jak nowe oraz służyły mi jak najdłużej!
Zadbaj o odpowiedni sprzęt
Pierwszą rzeczą, która ma ogromny wpływ na wygląd naszych ubrań, jest bez wątpienia sprzęt, którego na co dzień używany do prania i suszenia. Ja od jakiegoś czasu testuję pralko-suszarkę Haier i-Pro 7 i muszę przyznać, że to Mercedes wśród tego typu sprzętów. Szczerze? Jestem zachwycona jej działaniem, więc pozwólcie, że pokrótce Wam o niej opowiem.
Co zachwyciło mnie w pralko-suszarce Haier i-Pro 7?
- Design – nie da się nie zauważyć, że to jedna z najbardziej nowoczesnych pralek na rynku. Panel dotykowy, czarne drzwiczki i podświetlane wnętrze bębna sprawiają, że prezentuje się naprawdę pięknie.
- Aż 14 programów prania – mamy do wyboru m.in. tryb dedykowany kołdrom, ubraniom bawełnianym, syntetycznym, a także takim, które są tylko lekko zabrudzone (program express 15′). A korzystając z aplikacji hOn, zyskujemy dostęp do ok. 55 programów dodatkowych!
- Opcja usuwania plam – aż 6 rodzajów plam do wyboru: trawa, krew, ziemia, mleko, sok i wino, dzięki którym pozbycie się plam przychodzi z łatwością.
- Technologia antybakteryjna ABT® – zabezpiecza sprzęt przed pleśnią i bakteriami. Usuwa do 99,9% zarazków z uszczelki bębna i szufladki na detergenty.
- Funkcja Smart Dual Spray – dzięki niej pralka samodzielnie czyści się po każdym praniu.
- Najwyższa klasa energetyczna (A) – w porównaniu z klasą G zużywa o połowę mniej energii. Pralka też sama dostosowuje optymalną ilość wody i czas trwania cyklu w zależności od wagi prania (nie musimy więc zapełniać całego bębna).
- Silnik Direct Motion – jest zawieszony bezpośrednio w osi bębna, dzięki czemu sprzęt pracuje praktycznie bezgłośnie. Dodatkowo producent zapewnia na niego aż 15 lat gwarancji.
- Specjalna struktura bębna – wygląda niczym małe poduszeczki, dzięki którym mam pewność, że nawet najbardziej delikatne ubrania są chronione.
- Trzy stopnie suszenia: do prasowania, do szafy i extra suche -to my decydujemy, w jakim stopniu mają być wysuszone nasze ubrania i czy mamy ochotę je prasować, czy też nie.
- Funkcja i-Refresh do odświeżania eleganckich ubrań – o niej opowiem nieco więcej na końcu wpisu 😊.
Sprawdź inne funkcje pralko-suszarki >
Przygotuj ubrania do prania
Kolejny krok to przygotowanie ubrań do prania. Jak to zrobić? To proste, wystarczy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach.
- Przede wszystkim należy przewrócić ubrania na lewą stronę. Jeśli martwicie się, że wówczas się nie dopiorą, nie ma powodów do obaw! Wyprane zostaną równie skutecznie, a ich kolory pozostaną z Wami na dłużej.
- Następnie należy zasunąć zamki, ale nie zapinać guzików. Ważne, by odpiąć wszelkie broszki czy przypinki, by nie narażać ubrań na uszkodzenia mechaniczne.
- Przed włożeniem ubrań do pralki warto sprawdzić, czy w kieszeniach nie ma chusteczek higienicznych lub innych papierków, które mogłyby osiąść na ubraniach w trakcie prania. Umówmy się – nie ma nic gorszego niż ubrania oblepione wypraną chusteczką higieniczną.
Posortuj ubrania przed praniem
Kolejna rada, która wydaje się banalna, a jednak z doświadczenia wiem, że wcale taka nie jest. W życiu miałam okazję dzielić pralkę z różnymi osobami i zdarzało się od czasu do czasu, że białe ubrania wychodziły z pralki różowe. Cóż… Wystarczył delikatny czerwony akcent na białej koszulce, by całość prania pokryła się różem. Sortowanie ubrań to jedna z najważniejszych czynności dotyczących prania. Nie wyobrażam sobie prać ciemnych, intensywnych kolorów z jasnymi, pastelowymi, choć przecież obie te grupy ubrań zaliczają się do kolorowych.
Jak sortuję ubrania przed praniem?
- Pastele
- Intensywne kolory
- Czarne
- Białe
- Ręczniki, dywaniki
Nigdy nie piorę delikatnych, jedwabnych tkanin z ciężkimi ubraniami np. jeansami z metalowymi napami czy zamkami. Obawiałabym się o uszkodzenia mechaniczne.
Delikatne ubrania, małe elementy garderoby (typu skarpetki) lub bieliznę warto prać w woreczkach na pranie.
Czytaj zalecenia na metkach
Niby banalne, ale ile z nas faktycznie czyta zalecenia na metkach? Przyznam szczerze, że ja przez długi czas je ignorowałam. Mało tego: wycinałam metki z ubrań, a następnie nie miałam pojęcia, jak postępować z ubraniami w przypadku większych zabrudzeń czy sytuacji awaryjnych. Co więcej, przez długi czas nawet nie byłam świadoma, co oznaczają dane symbole. Nadrobiłam tę wiedzę kilka lat temu i teraz zawsze zwracam na to uwagę – zarówno podczas prania, prasowania, jak i suszenia ubrań. Wam również polecam. Waszym ubraniom wyjdzie to na dobre.
Pranie & płukanie
Odpowiednio przeprowadzony proces prania ma kluczowy wpływ na jakość naszych ubrań. Dbam o to, by prać w niskich temperaturach i na niskich obrotach. Do każdego prania używam płynów zmiękczających, ale z umiarem, zgodnie z zaleceniami producenta, ponieważ kolejnym moim koszmarem związanym z praniem jest ubranie lepkie od nadmiaru płynu do płukania. Ważne jest, by ubrania wyciągnąć z pralki zaraz po wypraniu, by nie leżały w pralce godzinami. Po pierwsze – nie będą wówczas mocno pogniecione. Po drugie – będą ładnie pachniały, pralka też.
Korzystaj z programów dedykowanych
Większość nowoczesnych pralek posiada wiele ciekawych funkcji i trybów – dopasowanych do potrzeb konkretnej tkaniny. Warto więc poświęcić chwilę na przestudiowanie instrukcji i sprawdzić, jakie mamy możliwości. W przypadku pralko-suszarki Haier i-Pro 7, moim totalnym faworytem, jest funkcja i-Refresh. Została stworzona z myślą o delikatnych, eleganckich ubraniach takich jak płaszcze, jedwabne koszule, kaszmirowe swetry czy marynarki. Jej zadaniem jest odświeżenie ubrań przy pomocy przepływu ciepłego powietrza i mikropary. Już nie muszę po każdym wyjściu zanosić marynarki do pralni, ponieważ mam swoją “pralnię” w domu. :)
Sprawdź pralki z linii Haier i-Pro 7 >
Funkcja i-Refresh sprawia, że ubrania są miękkie, czyste i zdezynfekowane. Ten program świetnie poradził sobie nawet z puchową kurtką, w której puch skulkował się po praniu w innej pralce. Pralka Haier pięknie rozprowadziła puch, a kurtka wyszła z bębna ciepła, miękka i pachnąca. Genialne rozwiązanie, a co najważniejsze – szybkie.
Przechowuj odpowiednio ubrania
Wróćmy jednak do sposobów na to, jak dbać o ubrania, by były jak nowe. Bardzo istotną kwestią jest ich przechowywanie. Mam kilka swoich nawyków, dzięki którym utrzymuję porządek w szafie, a ubrania pozostają w dobrej formie.
- Używam porządnych, drewnianych, wyprofilowanych wieszaków. Metalowe wieszaki z pralni kompletnie się do tego nie nadają, ponieważ szybko tracą kształt.
- Mam podział ubrań na wiosenno-letnie i jesienno-zimowe. Gdy kończy się zima, garderobę jesienno-zimową pakuję w worki próżniowe i upycham je na najwyższych półkach w szafie. Wiosenno-letnie ubrania wyciągam z worków, odświeżam i układam na wysokości swojego wzroku.
- Podczas odświeżania ubrań używam golarki do ubrań – bardzo polecam Wam na swetry i skulkowane ubrania.
- Robię sezonowe przeglądy szafy. Sprawdzam, czy ubrania nadal do mnie pasują oraz czy są w dobrym stanie. Części ubrań się pozbywam: rozdaję bliskim lub wystawiam na Vinted. W ten sposób robię miejsca na nowe ubrania. Pamiętajcie, że nienoszone ubrania zajmują tylko niepotrzebnie miejsce w szafie.
- Sprzątam w szafie i to dosłownie: przecieram kurze, odkurzam najgłębsze zakamarki. Dbam o porządek.
- I na koniec najważniejsza zasada: ubrania odkładam na swoje miejsce. Dzięki temu nie mam bałaganu co 2-3 dni, a co za tym idzie – mam więcej czasu na przyjemności 😊.
Tym pozytywnym akcentem kończę dzisiejszy wpis. Mam nadzieję, że moje rady przypadną Wam do gustu i pozwolą zadbać o ubrania, by służyły Wam jak najdłużej.
Artykuł powstał we współpracy z marką Haier.