Jak dbać o stopy latem?
Jak dbać o stopy latem? Jakich preparatów używać, by każdego dnia wyglądały pięknie? Jak zadbać o nie w domowych warunkach? I przede wszystkim: jak doprowadzić je do porządku po urlopie? W tym artykule postaram się odpowiedzieć na każde z powyższych pytań.
Lato w pełni, a to oznacza, że nasze stopy są dużo bardziej narażone na wysuszanie, otarcia, uszkodzenia oraz wszelkie choroby. Nic w tym dziwnego – po długim okresie noszenia zamkniętego obuwia, nagle wystawiamy skórę stóp na wysokie temperatury. Do tego dochodzi chodzenie boso po rozgrzanym piasku oraz noszenie obuwia typu japonki, które często powoduje rany w okolicach palców. Odpowiednia pielęgnacja może zapobiec podrażnieniom i wysuszeniom. Przetestowałam już wiele preparatów do pielęgnacji stóp, miałam do czynienia z zabiegami pedicure w wielu gabinetach zarówno w Polsce, jak i w Azji, dodatkowo niestety zaliczyłam też problemy skórne związane ze stopami (złapałam na plaży infekcję), dlatego w tym artykule postanowiłam zawrzeć całą swoją wiedzę i opisać, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja stóp latem i dlaczego tak ważne jest, by o nie dbać i regularnie obserwować. W końcu to one niosą cały nasz ciężar, zatem zasługują na pielęgnację. :)
Jak dbać o stopy? Krok 1 – kąpiel stóp
Pierwszym, niezwykle ważnym etapem pielęgnacji stóp latem jest kąpiel. Nie mam tu na myśli kąpieli, którą bierzemy co wieczór, a konkretnie kąpiel stóp. Domowe SPA jest bardzo łatwe w przygotowaniu. Powiem Wam, jak ja to robię. Do wanny wlewam odrobinę letniej wody. Ważne, by nie była to gorąca woda, ponieważ taka wysuszy nam jeszcze bardziej skórę. Do wody dosypuję sól, która zmiękczy skórę. Najczęściej używam specjalnych perełek do kąpieli stóp, które zawierają w sobie ekstrakt z alg morskich oraz drobinki soli. Doskonale sprawdzi się również sól epsom. Do takiej kąpieli możecie dorzucić również wszystko, na co tylko macie ochotę, m.in. płatki kwiatów lub lawendy, olejki eteryczne, plasterki cytrusów. Pomoczcie stopy w wodzie ok. 3-5 minut. Kąpiel stóp warto powtarzać raz w tygodniu.
Jak dbać o stopy? Krok 2 – peeling stóp
Drugim etapem pielęgnacji stóp jest peeling, który pomoże nam pozbyć się martwego naskórka i wygładzi skórę. Możecie użyć zarówno peelingów lub scrubów kupionych w drogerii, jak i produktów naturalnych, które zapewne macie w swoich domach. Ja osobiście często używam fusów z ekspresu do kawy. Dolewam do nich olejek nawilżający (np. z awokado) i delikatnie pocieram zwilżoną wodą skórę. Zamiast fusów możecie użyć np. cukru połączonego z olejem kokosowym. Masaż peelingiem powinien trwać ok. 2 minut. Warto wykonywać go dwa razy w tygodniu. Nasze stopy nam za to podziękują pięknym wyglądem.
Jak dbać o stopy? Krok 3 – tarcie
Czas na etap trzeci, czyli tarcie. Tu w grę wchodzą wszelkie pumeksy i tarki do pięt. Odkąd rok temu kupiłam elektroniczny pilnik do stóp Scholl, nie używam już pumeksu. Elektroniczny pilnik doskonale sprawdza się w przypadku zrogowaciałego naskórka. Dodam, że nie jest niebezpieczny i jestem przekonana, że nie da się zrobić sobie nim krzywdy, ponieważ nie działa jak frezarki w salonach kosmetycznych. To po prostu elektroniczny pilnik, który działa jak pumeks, ale dzięki bateriom nie musimy się zbyt wiele napracować, by osiągnąć pożądany efekt. Skóra stóp po jego zastosowaniu jest gładka. Używam go raz w tygodniu zapobiegawczo i jestem zadowolona z działania. Do zestawu dołączone były końcówki, które peelingują skórę. Dodam, że można dokupić też głowice o większej gradacji, które lepiej poradzą sobie z problematyczną, grubszą skórą, np. u mężczyzn. Pilnik można stosować na mokro i sucho – jak kto woli. Ja generalne jestem zadowolona, bo oszczędzam kilka minut czasu, które musiałabym poświęcić na tarcie pumeksem. Jeśli macie duży problem z przesuszoną skórą, polecam skarpetki złuszczające – od czasu do czasu warto ich użyć, by porządnie złuszczyły stary naskórek.
Jak dbać o stopy? Krok 4 – nawilżanie
Nawilżanie stóp to najważniejszy etap, o którym powinniśmy codziennie pamiętać. Co ważne – nie chodzi o natłuszczanie skóry, więc wszelkiego rodzaju kremy, które zostawiają tłusty film i nie wnikają w skórę, odpadają. Raz w tygodniu polecam też nałożyć na stopy grubą warstwę maski do stóp. Jeśli macie problem z przesuszonymi skórkami u stóp, warto użyć oliwki specjalnej nawilżającej lub maści, o której pisałam tutaj: Jak dbać o dłonie i paznokcie?. Wasze stopy są wyjątkowo suche i tradycyjne kremy nawilżające do stóp nie pomagają? Zaopatrzcie się w krem z wyższym stężeniem mocznika (ok. 15 %). W drogeriach jest tak duży wybór, że każdy na pewno znajdzie odpowiedni dla siebie krem do stóp.
Jak dbać o stopy? Krok 5 – pedicure
Latem, gdy nosimy sandały i klapki, a tym samym – eksponujemy nasze stopy, warto postawić na pedicure. Nie musicie rzucać się od razu na szalone, neonowe kolory. Jeśli wolicie stonowane paznokcie lub takie, które wyglądają na naturalne, postawcie na delikatne beże i kremy.
Jak dbać o stopy? Krok 6 – wizyta o podologa
Jeśli zauważycie jakiekolwiek zmiany na stopach, które wydadzą Wam się dziwne czy niecodzienne, koniecznie udajcie się do podologa. Podolog to lekarz, specjalista od stóp, który poradzi sobie zarówno z brodawkami i kurzajkami na stopach, jak i z problemem wrastających paznokci.
Jak dbać o stopy? Krok 7 – odpowiednie obuwie
Odpowiednie obuwie to wprawdzie podstawa, ale warto o niej wspomnieć. Latem wybierajcie lekkie obuwie, które zapewnia przewiew. Klapki, sandały czy espadryle sprawdzą się doskonale w upały. Jeśli wybieracie się na wakacje, pamiętajcie, by zabrać ze sobą 2 rodzaje klapek. Jeśli japonki obetrą Was między palcami, klasyczne klapki będą wówczas wybawieniem. Ostrzegam również przed długimi spacerami w japonkach w upalne dni, jeśli dawno nie nosiliście tego typu obuwia. Wasza skóra nie jest przyzwyczajona do noszenia obuwia tego typu, więc taki spacer może skończyć się obtarciami (tak było w moim przypadku, niestety, nie ma nic przyjemnego w otwartej ranie na stopie i wchodzeniu z nią do słonej, morskiej wody czy chodzeniu boso po piasku). :)
Życzę Wam pięknych wakacji i… stóp! :)