Branża kosmetyczna w Polsce
Czy wiesz o tym, że branża kosmetyczna w Polsce rośnie w siłę? Polska zajmuje trzecie miejsce w całej Europie pod względem ilości firm produkujących kosmetyki (mamy ich ponad 600) oraz szóste miejsce w Europie pod względem sprzedaży kosmetyków oraz artykułów do pielęgnacji urody. W ciągu ostatnich czterech lat (dane z 2021 roku) co piąta firma kosmetyczna założona w Europie, została założona w Polsce. Rynek kosmetyków jest rynkiem perspektywicznym, którego nie powstrzymała nawet pandemia. Prognozy dla branży są optymistyczne – według raportu PMR rynek artykułów kosmetycznych w latach 2023-2027 będzie rósł.
Nic w tym dziwnego. To my, konsumenci, mamy decydujący wpływ na branżę. Chcemy wyglądać młodziej, lepiej, zdrowiej, więc stosujemy kosmetyki oraz suplementy diety. Nasza wiedza w temacie kosmetyków oraz suplementów stale się powiększa. Coraz częściej nasze decyzje zakupowe podyktowane są kwestiami ekologicznymi, składem produktów oraz researchem w sieci. Czytamy opinie i to na ich podstawie sięgamy po produkt – często droższy, ale bardziej skuteczny. Dużo większe znaczenie ma działanie produktu, coraz mniejsze cena.
Biorąc pod uwagę powyższe, już teraz śmiało można powiedzieć, że w Polsce w niedługim czasie będzie potrzebna wysoko wykwalifikowana kadra inżynierów, by sprostać zapotrzebowaniu na nowoczesne, wysokiej jakości kosmetyki oraz suplementy.
Inżynieria produkcji kosmetyków i suplementów
Odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku jest nowy, unikatowy w skali całej Polski, kierunek studiów w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej – Inżynieria produkcji kosmetyków i suplementów, o którym dzisiaj napiszę nieco więcej.
Inżynieria produkcji kosmetyków i suplementów to studia pierwszego stopnia – 3,5 letnie studia inżynierskie. Studia przygotowują m.in. do wprowadzenia własnego produktu na rynek oraz jego obrotu.
Na niedawno powstałym kierunku w PWSW – Inżynieria produkcji kosmetyków i suplementów – studenci zdobywają wiedzę na temat produkcji kosmetyków oraz suplementów, ich składu oraz zastosowania. Co istotne – partnerem kierunku jest pochodząca z Przemyśla, znana na całym świecie, marka kosmetyczna Inglot. Pracownicy przedsiębiorstwa są wykładowcami na uczelni, a studenci odbywają tam praktyki.
Specjalności, które oferuje kierunek:
- technologie produkcji kosmetyków
- technologie produkcji suplementów diety
- biokosmetyki
Kierunek Inżynieria produkcji kosmetyków i suplementów ma na celu kształcenie inżynierów, którzy potrafią łączyć nowoczesną wiedzę i umiejętności inżynierskie z wiedzą i umiejętnościami menedżerskimi. Zachodzące w ostatnich latach przeobrażenia w przemyśle (powstawanie małych i średnich przedsiębiorstw, restrukturyzacja, racjonalizacja kosztów wytwarzania i technik produkcji) rozszerzają zakres wymagań stawianych inżynierom. Dzisiejszy inżynier to nie tylko twórca techniki, ale również menedżer posiadający wiedzę i umiejętności z zakresu ekonomii, organizacji i zarządzania, prawa gospodarczego, logistyki, ekologii itp.
W trakcie nauki studenci odbywają zajęcia w laboratoriach wyposażonych w nowoczesny sprzęt. Oprócz teorii, uczą się również praktyki: oceny jakości, produkcji oraz sprzedaży kosmetyków i suplementów diety. Praktyki odbywają w firmie Inglot.
Więcej na temat tego kierunku przeczytacie na stronie PWSW: Inżynieria produkcji kosmetyków i suplementów
Kierunek: Inżynieria produkcji kosmetyków i suplementów – jak to wygląda w praktyce?
Teoria teorią, ale ja, chcąc napisać na blogu o tym kierunku, poprosiłam o możliwość uczestnictwa w zajęciach. Uzyskałam pozytywną odpowiedź od uczelni i pewnego piątkowego popołudnia miałam przyjemność zjawić się w jej progach. Trafiłam na laboratoria. Byłam podekscytowana, ponieważ to moje pierwsze laborki w życiu! Zajęcia odbywały się w niewielkiej grupie, w przestrzennym laboratorium i były prowadzone przez wykładowcę-specjalistę marki Inglot. To, na co zwróciłam uwagę, to przyjazna atmosfera panująca na sali. Zarówno prowadzący zajęcia, jak i studenci byli uśmiechnięci i widać było, że lubią robić to, co robią. A studenci wytwarzali akurat świece do masażu i balsamy do ust według przygotowanych receptur – wszystko pod bacznym okiem prowadzących. Co ciekawe, jednym ze składników kosmetyków była jadalna czekolada, z której powstał smakowity, czekoladowy balsam do ust. Przyznam, że bardzo mnie to zaskoczyło. Nie mniej, niż gotowe mydło przygotowane na poprzednich zajęciach, które wyglądało jak kawałki czekolady (na zdjęciu poniżej).
Laboratoria są wyposażone w nowoczesny sprzęt. Sale są przestronne, dzięki czemu każdy znajdzie w nich miejsce dla siebie. Miałam okazję podpytać studentów o to, dlaczego wybrali akurat ten kierunek oraz jak im się studiuje. Muszę przyznać, że każdy z nich był bardzo pozytywnie nastawiony do studiów. Oczywiście, są przedmioty przyjemne uwielbiane przed studentów oraz te mniej lubiane czy bardziej wymagające (jak wszędzie), ale studenci trafiający na kierunek związany z inżynierią produkcji kosmetyków i suplementów nie trafiają tam przez przypadek, a z zamiłowania do tworzenia nowych produktów. Na kierunku studiują osoby w każdym wieku, bo nigdy nie jest za późno na to, by podnieść swoje kwalifikacje.
Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu
Kampus Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej mieści się w Przemyślu na Bakończycach. To uczelnia publiczna, więc studia odbywają się za darmo. Uczelnia oferuje także rozbudowany system pomocy materialnej. W 2021 roku została laureatką prestiżowego rankingu „Perspektywy”, według którego jest najlepszą publiczną uczelnią zawodową na Podkarpaciu oraz piątą w Polsce. Uczelnia oferuje nowoczesne pomoce dydaktyczne, realizację części programu studiów za granicą (Erasmus+) oraz praktyki odbywane w firmach i instytucjach, z którymi współpracuje od wielu lat. Zajęcia odbywają się w wyposażonych w najwyższej klasy sprzęt pracowniach, warsztatach oraz laboratoriach. Wykładowcy to fachowcy z doświadczeniem pozaakademickim. PWSW przygotowuje studentów do podjęcia pracy w zawodzie, stawiając na zajęcia praktyczne. To uczelnia, która stawia na rozwój – swój, wykładowców oraz studentów.
Jak wybrać odpowiedni kierunek studiów?
Z doświadczenia wiem, że wybór odpowiedniego kierunku studiów to nie taka łatwa sprawa. Szkoła niewystarczająco nas do niego przygotowuje. Ja, osoba kreatywna od dziecka i kochająca liczby, ale zarazem kochająca książki i pisanie, w kwestii mojej edukacji podjęłam dwukrotnie złą decyzję: najpierw podczas wyboru profilu w liceum (europejski – rozszerzona historia, wiedza o społeczeństwie, język niemiecki), następnie podczas wyboru kierunku studiów (administracja, która okazała się wyjątkowo nietrafiona). Z perspektywy czasu wiem, czym kierowałam się, wybierając administrację – miałam zakorzenione nieaktualne już schematy mówiące, że praca urzędnika to praca pewna, postawiłam więc na stabilizację (mam do tego tendencję). Nikt po drodze nie zwrócił uwagi na to, że moja kreatywność nie znajdzie swojego ujścia w urzędzie (o czym dowiedziałam się na stażu, który odbywałam w starostwie powiatowym). Wówczas nie znałam siebie na tyle dobrze, by wiedzieć, że to kierunek kompletnie nie dla mnie, który będzie mnie męczył i nudził.
Wybór studiów wpływa na całe życie, warto więc dokonać go z głową. Co poradziłabym sobie 12 lat temu? Zastanów się, w czym jesteś dobra i co lubisz robić. Jeśli nadal nie wiesz, jaki kierunek będzie dla Ciebie odpowiedni, udaj się do konsultanta rozwoju kariery. Nie spiesz się. Decyzję podejmij świadomie i sprawdź dokładnie program interesującego Cię kierunku studiów. Jeśli nadal się wahasz, zorientuj się, jakich specjalistów brakuje na rynku, jaka branża notuje wzrosty oraz w jakiej branży zarobki są na wysokim, zadowalającym poziomie.
Rekrutacja w PWSW
Na koniec najważniejsza informacja – rekrutacja na rok akademicki 2022/2023 (w tym rekrutacja elektroniczna) już ruszyła! Termin składania dokumentów upływa 29.07.2022 r. Aby wziąć udział w rekrutacji, należy wybrać odpowiedni kierunek studiów, zarejestrować się na platformie rekrutacyjnej, wydrukować formularz i złożyć komplet dokumentów w sekretariacie. Więcej informacji znajdziecie pod tym linkiem: Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska. Powodzenia!
Wpis powstał we współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Wschodnioeuropejską w Przemyślu.